Γαλλο-λιθουανική σύρραξη στον τελικό του Ευρωμπάσκετ

tonyparker

Με μια νίκη-σοκ εναντίον της Ισπανίας στην παράταση, με σκορ 75-72 (65-65 ο κανονικός αγώνας), η Γαλλία πέρασε στο μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στη Σλοβενία, διεκδικώντας την Κυριακή το χρυσό μετάλλιο απέναντι στη Λιθουανία.

Πρώτος σκόρερ για τους "τρικολόρ" ο  άσσος των Σαν Αντόνιο Σπερς, Τόνι Πάρκερ (αριστερά στη φωτό), με 32 πόντους, ο οποίος έκανε κατά πολλούς το παιχνίδι της ζωής του. Κι ενώ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι Ισπανοί φαίνονταν έτοιμοι να κάνουν "περίπατο", στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι άρχισαν με τρίποντα να ψαλιδίζουν τη διαφορά του +14 (34-20 στο α' 20λεπτο).

Τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές οδήγησαν το παιχνίδι στα ίσια, με την κανονική διάρκεια να λήγει με σκορ 65-65 και το ματς να οδηγείται σε πεντάλεπτη παράταση. Εκεί ακριβώς μίλησε η μαεστρία του Πάρκερ, ο οποίος και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Τα βλέμματα όλων είναι πλέον στραμμένα στην κυριακάτικη "μητέρα όλων των μαχών", όπου οι Λιθουανοί κάθε άλλο παρά εύκολη θα θελήσουν να κάνουν τη ζωή των Γάλλων παικτών.