Θρίαμβος του Τζόκοβιτς στο Master της Σαγκάης

djokovic

Σε έναν αγώνα-θρίλερ ο Σέρβος πρωταθλητής του τένις, Νόβακ Τζόκοβιτς, κατόρθωσε να σηκώσει την κούπα του πρωταθλητή στον τελικό του τουρνουά της Σαγκάης, κερδίζοντας τον Ισπανό Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο, ο οποίος είχε βγάλει νοκ-άουτ το συμπατριώτη του, Ραφαέλ Ναδάλ, στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το συγκλονιστικό τρίτο σετ τελείωσε με σκορ με 7-6 υπέρ του «Νόλε», ο οποίος, όχι μόνον κέρδισε 730.000 δολάρια, αλλά και συμπλήρωσε 20 αγώνες δίχως ήττα επί κινεζικού εδάφους τα τελευταία δύο χρόνια.

Ο Τζόκοβιτς ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο σετ (6-1), αλλά ο "Ντέλπο" τον έφερε τούμπα στο δεύτερο, το οποίο κέρδισε με 6-3. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε μία σκληρή μάχη, που μάγεψε τους θεατές, οι οποίοι υποχρεώθηκαν, ύστερα από 2 ώρες και 33 λεπτά αγώνα, να αποθεώσουν τον Τζόκοβιτς για τα εξαιρετικά κτυπήματα που έκανε στο tie break.